K1012.042.195
Login to view your prices
Login to view the stock level
Login to add to catalog
Login to save search
Login to see information
Your password must contain a minimum of 8 characters including a special character and a number
Forgot your password?
Create account
Track-and-trace orders
Save your searches
Create account
To shopping cart
Continue shopping
The product has been successfully added to your cart
x
Found everything you need? Complete your order with these items:
Knipex Insulation Stripper 0.03-10mm² 2-Component Handle 195mm
Add to catalogue
Previous
Next
Article number
K1012.042.195
Insulated
Yes
With wire cutter
Yes
Weight
136
Length (m)
195
Strip range AWG
32 - 7 AWG
View all specifications
Specifications & standards
Downloads
Related products
Specifications
Insulated
With wire cutter
Weight
136
Length (m)
195
Strip range AWG
32 - 7 AWG
Strip range cross-section (mm²)
Handle cover
Plastic-coated
Self-adjusting
No
VDE tested
No
Brand
Knipex
Weight per piece (g)
200
Commodity code
View
Type
Insulation Stripper
Download as PDF
Print
Description
Stripping without readjustment. Fully-automatic adjustment to all single, multi- and fine-stranded conductors with standard insulation. Deep positioned wire cutter for copper and aluminium conductors, multi-core up to 10 mm² and single-core up to 6 mm². Replaceable cutter block and length stop. Housing: Made of fibreglass-reinforced plastic. Blade: Special tool steel, oil-hardened, replaceableHandle with ergonomic soft plastic zone