Article number K1003.200.160
Insulated Yes
Shape Straight
Surface protection Other
Length (m) 160
Cut sticking out Yes
Packed per 1
Specifications
Insulated Yes
Shape Straight
Surface protection Other
Length (m) 160
Cut sticking out Yes
Material Steel
Strip range cross-section (mm²) 16 - 16
Grip design Other
Handle cover Other
Forged Yes
VDE tested No
Brand Knipex
Weight per piece (g) 200
Commodity code
Type Universal Combination Pliers
Description
Combination Pliers With gripping zones for flat and round material, suitable for versatile use. With cutting edges for soft and hard wire. Long cutting edges for thicker cables. Cutting edges additionally induction-hardened, cutting edge hardness approx. 60 HRC. - Cutting capacities medium hard wire (diameter): Ø 3.1mm- Cutting capacities hard wire (diameter): Ø 2.0mm- Cutting capacity copper cable, multiple-stranded: Ø 10.0mm- Cutting capacity copper cable, multiple-stranded: 16.0mm²